Pożyczaj ! Ale oddawaj.

Pożyczaj ! Ale oddawaj.

Pożyczanie w firmach parabankowych cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Niestety jest to popularność bardzo wymuszona. Nikt bowiem dobrowolnie i bez potrzeby nie decyduje się na wzięcie nierzadko pieniądze oddawaj na czas drogiej pożyczki, jeśli pieniądze ma w portfelu. Zawsze pożyczka związana jest z brakiem gotówki na zaspokojenie podstawowych potrzeb lub sfinansowanie ważnych zakupów lub prac. Niestety – tak jak łatwo pożyczkę otrzymać, tak trudno ją spłacić.

Pożyczka pozabankowa jest zobowiązaniem rozciągniętym w czasie. W ekstremalnych sytuacjach jej spłacanie może trwać nawet kilka lat. Szybkie pożyczki oczywiście należy spłacić o wiele szybciej. Zawsze regulowanie zobowiązania finansowego rodzi większe lub mniejsze obciążenie budżetu domowego. Brak pieniędzy w nim może spowodować po prostu niewypłacalność.

Planując wzięcie pożyczki należy zdawać sobie z tego sprawę i uważnie przyjrzeć się swoim możliwościom finansowym. Twierdzenie, że jakoś to będzie i pożyczkę może uda się spłacić, w obliczu nieprzewidzianych trudności – innych wydatków, choroby, utraty pracy, może okazać się pobożnym życzeniem. A to już początek poważnych problemów.

Każda firma pożyczkowa posiada wiele procedur, skutkujących windykacją należności, której klient nie uregulował. Możliwe jest wiele opcji – windykacja komornicza, działania firmy windykacyjnej, licytacje, zatrzymanie mienia. Jednym słowem mogą pojawić się różne działania, których wynikiem będzie spłata pożyczki. Zawsze takie działania będą stratą dla klienta i wielkim dodatkowym stresem. Nie warto do tego doprowadzać.

Przeliczenie kosztów pożyczki jeszcze przed podpisaniem wniosku, uważna analiza budżetu domowego z uwzględnieniem nieprzewidzianych sytuacji, które mogą pojawić się w trakcie realizacji zobowiązania pożyczkowego to nie przesadzone działania. To powinien być standard. Takie działania mogą bowiem uchronić przed wzięciem pożyczki, której nie będzie można spłacić. Warto się o to starać, by było inaczej – w końcu zadłużenie wynikające z pożyczki może okazać się nieprzewidzianym problemem.